Vyberte si vůz

Vyberte si vůz

Vyberte si vůz

Dopravní předpisy v okolních státech v roce 2008

Chystáte se na dovolenou po Evropě autem? Tak pozor, mnohé hojně navštěvované státy změnily některá pravidla na silnicích. Chcete-li se vyhnout nepříjemnostem, bedlivě si dopředu prostudujte, co nového by vás mohlo jako řidiče zaskočit.

Chorvatsko

Od 17.6. platí nový silniční zákon, který zpřísnil tresty i výši pokut, hrozí nově i trest vězení.

Byl povolen limit 0,5 promile alkoholu v krvi pro řidiče od 25 let, pro řidiče do 24 let platí nadále nulový limit.

Pokud dojde k dopravní nehodě a přítomnost alkoholu v krvi řidiče přesáhne 1,5 promile, řidič zaplatí pokutu ve výši cca 17 305 - 51 915 Kč nebo bude odsouzen k výkonu trestu odnětí svobody v délce trvání až 60 dnů.

Za překročení rychlosti v obci do 10 km/h zaplatí řidič stejně jako dříve cca 1.038 Kč.

V případě překročení o více než 50 km/h zaplatí pokutu ve výši cca 17 305 - 51 915 Kč nebo bude odsouzen k trestu odnětí svobody v délce trvání až 60 dnů.

V souladu s novým zákonem je použití tlumených světel u motorových vozidel povinné pouze v zimním období, s výjimkou motorek a mopedu.

 

Slovensko

Maximální povolená rychlost 60 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 130 km/h na dálnici.

Na železničním přejezdu a 30 metrů před ním a za ním nesmí řidič překročit rychlost 30 km/h.

Jestliže jste účastníkem dopravní nehody kdy dojde ke zranění nebo k hmotné škodě přesahující již 1000 SK (!), máte povinnost zavolat policii.

V případě, že mimo obec musíte kvůli nehodě či poruše opustit auto, tak je povinná reflexní vesta.

Pozor v okolí Bratislavy! Vyskytlo se tam několik případů falešných policistů, kteří okrádali zahraniční turisty.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje v přepočtu od 30 EUR, za projetí na červenou od 220 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu je pokuta od 310 EUR.

 

Itálie

Nově zavedené mýtné „EcoPass“ v Miláně pro všechny auta mířící do zóny v centru města. Podle velikosti vozidla se platí od 2 do 10 EUR. Nařízení trvá každý den 7:30 – 19:30. Lístek lze koupit všude, kde prodávají lístky na městskou hromadnou dopravu.

Maximální povolená rychlost 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h hlavní tahy, 130 km/h na dálnici a 150 km/h na dálnici se třemi pruhy.

Dálnice jsou z velké části placené, platí se na mýtných branách při průjezdu automobilem. Platí se i při průjezdu některých alpských tunelů (cca 560 kč).

Na dálnici je zakázaný soukromý odtah, musíte tedy zavolat odtahové vozidlo.

V případě, že nemáte peníze na zaplacení pokuty, může vám policie zadržet řidičský průkaz.

Je povolena hranice 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče.

Pozor - zde jsou jedny z nejvyšších pokut v Evropě, za překročení rychlosti o 20 km/h se v Itálii pokuta pohybuje od 150 EUR, za projetí na červenou od 150 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokuta od 500 EUR !!!

 

Rakousko

Maximální povolená rychlost 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec (Tyrolsko a Vorarlbergsko 80 km/h) a 130 km/h na dálnici.

Dálnice a většina rychlostních komunikací označených "S" je zpoplatněna prostřednictvím známky, desetidenní stojí letos 7,70 EUR. Známky se dají koupit na pumpách u hranic.

Platí se také za průjezd některými horskými průsmyky a tunely, mýtné je stejné jako vloni.

Od 1.1.2008 musí jezdit řidiči i přes den s rozsvícenými tlumenými světly.

Od letošního roku se zavádí povinnost zimních pneumatik a to vždy k 1.11.

Při menších nehodách se stejně jako v ČR nemusí volat policie, stačí, když se účastníci dohodnou a vymění si osobní údaje. Pokud je policie v těchto případech přivolána, účtuje si poplatek 40 EUR.

Policisté smí vybírat v hotovosti pokutu max. 36 EUR. V případě vyšší pokuty však mohou požádat o zaplacení zálohy. Pokud nedisponujete hotovostí k zaplacení pokuty, smějí vám policisté zabavit i věci z vašeho osobního majetku v této hodnotě (oblečení, elektronika atd.).

Je povolena hranice 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se v Rakousku pohybuje od 20 EUR, za projetí na červenou od 70 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokuta od 220 EUR.

 

Německo

Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec a na dálnici bez omezení. Pouze ve spolkové zemí Brémy je na dálnici limit 120 km/h.

Řidič pomalu jedoucího vozidla musí umožnit předjetí rychlejšímu autu za ním tím, že ve vhodném místě zpomalí rychlost nebo zcela zastaví.

Hlídejte si při nočních cestách stav paliva v nádrži, na dálnicích jsou pumpy často daleko od sebe a mimo dálnice nemají v drtivé většině otevřeno non-stop jako u nás.

Je povolena hranice 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje od 35 EUR, za projetí na červenou od 50 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokuta od 250 EUR.

V současné době 11 německých měst omezila vjezd do svých center (např. Berlín, Hannover, Kolín, Stuttgart atd.), vozidla musí mít zakoupenou známku v hodnotě 5-10 EUR, podle množství vypouštěných emisí ( červená, žlutá nebo zelená nálepka). Nařízení se týká i aut registrovaných v zahraničí. Pokuta za porušení činí 40 EUR. Letos bude toto omezení platit již v 33 německých městech, od 1.srpna se připojí např. Brémy a od 1.října Mnichov. Nálepky lze koupit na německých STK po předložení dokladu o emisní kontrole vozidla.

 

Francie

Povolená hranice 0,5 promile alkoholu v krvi.

Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 130 km/h na dálnici.

Majitelé řidičských průkazů, kteří ho mají do 2 let, mají limity rychlosti sníženy mimo obec na 80 km/h a na dálnici na 110 km/h.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje od 90 EUR, za projetí na červenou od 90 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokuta od 135 EUR.

Na dálnicích se platí u mýtných bran mýtné, pro osobní automobil stojí průměrně 7 EUR na 100 km. Platí se i při průjezdu některých alpských tunelů a na některých mostech.

 

Maďarsko

Od 1.1.2008 neobdržíte po zaplacení dálniční známky žádnou nálepku. Známka je pouze virtuální, elektronická, nic se nelepí na sklo. Kontrola probíhá kamerovým systémem či policejními hlídkami. Prokazujete se dokladem o zaplacení dálniční známky. V Maďarsku existuje celkem 5 takto zpoplatněných dálnic, M1, M3, M5, M6 a M7. Nejnižší cena známky je čtyřdenní za cca 150 Kč.

Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 110 km/h rychlostní silnice, 130 km/h na dálnici.

K železničnímu přejezdu mimo obec se můžete blížit největší rychlostí 40 km/h, v obci nejvýše 30 km/h. Koleje se smí přejíždět do rychlosti 5 km/h, železniční síť je přitom v Maďarsku velmi hustá.

V Budapešti je velmi omezené parkování, na lístek z automatu max. 2-3 hod. Jakmile tento limit překročíte o půl hodiny, může vám policie nasadit "botičku". Delší parkování tedy vyžaduje použití sběrných parkovišť P+R.

Není povolen žádný alkohol v krvi řidiče.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje v přepočtu od 230 EUR, za projetí na červenou od 80 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu je pokuta od 380 EUR.

 

Slovinsko

Maximální povolená rychlost 60 km/h v obci, 90 km/h mimo obec, 100 km rychlostní silnice a 130 km/h na dálnici.

Zaplatíte-li pokutu na místě nebo do 8 dnů, snižuje se vám o 50% V případě, že zahraniční turista odmítne zaplatit pokutu, policisté se mu můžou pokusit zabavit pas nebo jiné dokumenty.

Hladina alkoholu je povolena 0,5 promile v krvi.

Od 1.července se zavádí dálniční známka, nejlevnější má půlroční platnost za 35 EUR. Známky budou v prodeji na hraničních přechodech a i na rakouských a maďarských dálnicích v blízkosti slovinských hranic.

Je povolena hranice 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje od 130 EUR, za projetí na červenou od 250 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokuta od 125 EUR.

 

Rumunsko

Maximální povolená rychlost je 50 km/h v obci, 90 km/h mimo obec a 120 km/h na dálnici.

Na kruhovém objezdu platí přednost zprava, pokud to není vyznačeno jinak.

Pokud se setkají dvě auta na úzké horské silnici, přednost má to, které jede nahoru.

Všechny rumunské silnice se platí známkou, cena se liší podle toho, jaký emisní limit EURO vůz splňuje. Jednodenní známka stojí pro všechny vozy 0,60 EUR, sedmidenní od 1,80 EUR, měsíční od 3,60 EUR.

Není povolen žádný alkohol v krvi řidiče.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje v přepočtu od 70 EUR, za projetí na červenou od 45 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu je pokuta od 100 EUR.

Pozor, na dálnici A2 z Bukurešti k Černému moři do Konstance není téměř 200 km žádná benzínová pumpa !

 

Polsko

Maximální povolená rychlost 50 km/h v obci (60 km/h od 23h do 5h), 90 km/h mimo obec, 100 km rychlostní silnice s jedním pruhem, 110 km/h rychlostní silnice se dvěma pruhy a 130 km/h na dálnici.

Povolený limit alkoholu činí 0,2 promile.

Špatně zaparkovaná aura se odtahují, s botičkami se nesetkáte.

Účastníci nehody musí vždy zavolat policii.

V současnosti se platí mýtné jen na určitých úsecích dvou dálnic a to A2 a A4. Kromě zlotých se přijímají při platbě mýtného také eura a dolary.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje v přepočtu od 15 EUR, za projetí na červenou od 65 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokuta od 145 EUR.

 

Španělsko

Novela trestního zákona zpřísila postihy řidičů. Nyní je možné je postihnout trestem odnětí svobody až 5 let, pokud překročí nejvyšší povolenou rychlost o 60 km/h v obci a o 80 km/h mimo obec. Stejné tresty hrozí za řízení vozidla pod vlivem alkoholu či drog. Odmítnutí podrobit se vyšetření na obsah alkoholu či drog v krvi může být potrestáno 3 až 6 měsíci odnětí svobody.

Povolena hranice 0,5 promile alkoholu v krvi řidiče.

Pokuta za překročení rychlosti o 20 km/h se pohybuje od 90 EUR, za projetí na červenou od 90 EUR a za jízdu pod vlivem alkoholu nad povolený limit je pokuta od 300 EUR.

Akční nabídka

Další atomobily »

Novinky

S navigací TomTom Go 910 vícekrát nezabloudíte (29.10.2007) USB kabel s dokovací stanicí pro připojení k počítači, kompletní podrobná mapa západní i východní Evropy, USA a Kanady, hlasová navigace v češtině. Více informací »

Více novinek »